Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alenka

7. 3. 2014

z Chrudimského deníku...

http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/hasicske-povolani-brala-jako-zivotni-poslani-20140307.html

 

Hasičské povolání brala jako životní poslání

Alena Karlíková.

Alena Karlíková. Autor: archiv SDH Chrudim

dnes 07:12

Chrudim - S hlubokým zármutkem oznamujeme, že nás dne 1. března 2014 opustila dlouholetá členka a starostka Sboru dobrovolných hasičů v Chrudimi, paní Alena Karlíková.

 

Alena Karlíková se narodila 29. července 1945 v Chrudimi. Od svých sedmi let byla členkou kroužku mladých hasičů, řádnou členkou sboru se stala v roce 1961.

Desítky let práce pro sbor

V roce 1970 byl v Chrudimi zřízen profesionální Veřejný požární útvar, do kterého bylo přijato prvních sedm příslušníků, mezi nimiž byli i Alena Karlíková se svým manželem Vítězslavem Karlíkem. Patřili tak mezi první příslušníky dnešní Centrální požární stanice, za což jim bezesporu patří velký dík. U Hasičského záchranného sboru v Chrudimi Alena Karlíková působila v letech 1970 až 2005 na funkci spojařky tedy člověka, který přijímá tísňová volání od lidí v nouzi. Byla tak vždy tím prvním článkem při poskytování pomoci svým spoluobčanům.

Hasičské povolání pro ni nebylo jen prací, ale i životním posláním. Celý svůj život se ve svém volném čase neúnavně a svědomitě věnovala práci pro Sbor dobrovolných hasičů v Chrudimi. Postupně vykonávala funkci jednatelky, kronikářky, hospodářky sboru a starostky okrsku. Od roku 1991 až dosud pak zastávala funkci starostky sboru.

Od počátku 70. let až do roku 1997 byla aktivní členkou soutěžního družstva žen a každý rok se proto zúčastňovala soutěží v požárním sportu. I jako jednotlivec dosahovala výborných výsledků. Po obnovení družstva žen v roce 2006 opět soutěžila na pozici strojnice. V letech 1996 a 1997 soutěžila jako členka rodinného družstva „Karlíci," a to společně se svým manželem Vítězslavem, dcerou Alenou a syny Martinem a Michalem.

V roce 1996 se zasloužila také o mezinárodní spolupráci s hasiči z holandského města Ede a kolegy z německého města Neussas.

Alena Karlíková byla za svou celoživotní a záslužnou činnost vyznamenána řadou ocenění, jmenovitě např.: Medaile Za mimořádné zásluhy (1982), Medaile sv. Floriána (1997), Zasloužilý hasič (2005) a Řád sv. Floriána (2012).

Aleny Karlíkové jsme si vážili nejen jako starostky našeho sboru, ale především jako člověka. Člověka veselého a plného energie, který se vyznačoval vlastnostmi, jako jsou pracovitost, zodpovědnost, čestnost, smysl pro humor, dobrosrdečnost, obětavost, ochota pomáhat či laskavost.

 

Alenko, děkujeme Ti za vše, nikdy nezapomeneme!

 

členové Sboru dobrovolných hasičů v Chrudimi

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář